VIII. ULUSAL ANORGANİK KİMYA KONGRESİ 2-5 EYLÜL 2021 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü, Anorganik Kimya Anabilim Dalı tarafından ve Türkiye Kimya Derneği’nin katkılarıyla 2-5 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen, Anorganik Kimya’nın her alanından birbirinden değerli bilim insanlarının bilimsel çalışmalarını aktardıkları VIII. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirilmiştir. Kongre, malum pandemi koşulları nedeniyle tarihinde ilk kez çevrim içi olarak düzenlenmiştir.

Kongre düzenleme kurulu başkanı ve üyemiz Doç. Dr. İbrahim İsmet Öztürk’ün hazırladığı rapor aşağıdaki gibidir:

2-5 Eylül 2021 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü, Anorganik Kimya Anabilim Dalı tarafından Türkiye Kimya Derneği’nin katkılarıyla Anorganik Kimya’nın her alanından birbirinden değerli bilim insanlarının bilimsel çalışmalarını aktardıkları VIII. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirilmiştir. Kongremiz tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan salgın nedeniyle katılımcılarımızın sağlığını korumak ve kongremizin devamlılığını sağlamak adına tarihinde ilk kez çevrim içi olarak düzenlenmiştir.

Kongremizde Prof. Dr. İsmail ÖZDEMİR (İnönü Üniversitesi), Prof. Dr. Sotiris K. HADJIKAKOU (University of Ioannina), Doç. Dr. Önder METİN (Koç Üniversitesi), Prof. Dr. Thanos SALIFOGLOU (Aristotle University of Thessaloniki), Prof. Dr. Ahmet GÜL (İstanbul Teknik Üniversitesi), Dr. Öğr. Üyesi Ferdi KARADAŞ (Hacettepe Üniversitesi) ve Doç. Dr. Savaş KAYA (Sivas Cumhuriyet Üniversitesi) davetli konuşmacı olarak bilimsel çalışmalarını bizlerle paylaşmışlardır.

Kongremizde “Koordinasyon Kimyası” “Biyoanorganik Kimya” “Organometalik Kimya” “Endüstriyel Anorganik Kimya” “Fosfozen Kimyası” “Anorganik Malzemeler” “Ftalosiyaninler” “Metal Organik Kafes Yapılar” “Bor Kimyası” gibi birçok konuda 53’ü Sözlü, 47’si Poster olmak üzere toplam 100 adet bilimsel bildiri sunulmuştur.

Kongremizin düzenlenmesinde emeği geçen Düzenleme Kurulu ve Bilim Kurulu Üyelerimize, kongremize maddi manevi desteklerini esirgemeyen başta Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olmak üzere Türkiye Kimya Derneği’ne, Ulkar Kimya’ya, Simya Laboratuvar Ürünleri Şirketi’ne, Sora Kozmetik’e ve nitelikli hizmetleri nedeniyle Brosgroup Şirketi’ne şükranlarımızı sunarız.

Cumhuriyetimizin ilan edilişinin yüzüncü yılı olan 2023’te Hacettepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan IX. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi’nde tekrardan bir araya gelmek dileğiyle.

Doç. Dr. İbrahim İsmet ÖZTÜRK

VIII. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi Başkanı