19. ASYA KİMYA KONGRESİ (ACC2023) DERNEĞİMİZİN ORGANİZASYONU İLE İTÜ MASLAK KAMPÜSÜ, S. DEMİREL KONGRE MERKEZİNDE DÜZENLENDİ

Derneğimizin ülkemizi temsilen, 2013 yılından bu yana üyesi olduğu Asya Kimya Dernekleri Federasyonu’nun (Federation ofAsian Chemical Societies – FACS) iki yılda bir üye ülkesinde düzenlenen Asya Kimya Kongrelerinin 19’uncusu, Derneğimizin organizasyonuyla Prof. Dr. Mustafa Culha başkanlığında ve Doç. Dr. Önder Metin’in Genel Sekreterliği’nde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin işbirliği ile 09-14 Temmuz 2023 tarihlerinde İTÜ Maslak Kampüsü S. Demirel Kongre Merkezi ve Merkezi Derslikler Salonlarında başarıyla düzenlendi.

Kongrenin 09 Temmuz 2023 tarihinde saat: 15:00’deki Açılış töreninde kongre ve yeni FACS başkanı Prof. Dr. Mustafa Çulha, eski FACS başkanı Prof. Dr. Reuben Jih-Ru Whu, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker birer açılış konuşması yapmışlardır. Protokol konuşmalarının ardından Amerika Kimya Birliği (ACS) başkan vekili Prof. Dr. Mary Carrol FACS ile ACS arasında 8 Temmuz tarihinde 21. FACS Genel Kurulu’nda imzalanan protokol çerçevesinde iki birlik arasındaki ilişkiyi güçlendirmek adına atılacak adımlara yönelik kısa bir konuşma yapmıştır. Açılış töreninin son bölümünde ise IUPAC Başkanı Prof. Dr. Javier Garcia-Martinez ve Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Jean Pierre Sauvage, Plenary Konuşmacı olarak bilimsel sunumlarını yapmışlardır.

6 gün süren kongre boyunca, 9’u  Plenary, 35’i Keynote ve 42’si Invited olmak üzere toplamda 86 davetli konuşmacı sunumlarıyla bilimsel programa katkı sağlamıştır. Ayrıca Inorganic Chemistry, Organic Chemistry, Analytical Chemistry, Physical Chemistry, Biochemistry, Computational Chemistry, Materials Science and Functional Materials, Chemistry Education, Catalysis for Sustainable Chemistry and Energy, Environmental Chemistry ve Chemistry in Nanobiotechnology and Nanomedicine ana temalarında 174’ü Sözlü, 332’si  Poster olmak üzere 506 Bildiri katılımcılar tarafından sunulmuştur. Kongrede katılımcı sayısı toplamda 528 olmuştur.

Çağırılan alanında çok saygın davetli konuşmacıların sunumları yayında, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen sözlü ve poster sunumlar, 35 yaş altı genç araştırmacılara yönelik düzenlenen “Young Rising Star” en iyi sözlü sunum ödülleri ve poster bildiri ödülleri ile bilimsel bakımdan oldukça zengin geçen kongrenin sosyal aktiviteleri ise Boğazda Bot Turu ile Açılış Kokteyli ve Sarıyer Belediyesi Yaşra Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen Gala Yemeği olarak gerçekleşmiştir.

14 Temmuz 2023 tarihinde Kongrenin kapanış töreninde “Young Rising Star” en iyi sözlü sunum ödülleri, poster bildiri ödülleri sahiplerine takdim edilmiştir. Ayrıca Kongre sponsorları ACS – CAS, RCS, Kimpur, İzel Kimya, SUNUM, Tetra, ChormaScience, Menderes, AKKİM, Interlab ve Referans Kimya’ya teşekkür plaketleri takdim edilmiştir. İki yıl boyunca (2023-2025) yürüteceğimiz Asya Kimya Dernekleri Federasyonu Başkanlığı görevini Prof. Dr. Mustafa Çulha, Genel Sekreterlik görevini de Doç. Dr. Önder Metin devralmışlardır. Ayrıca 2025 yılında yapılacak 20. Asya Kimya Kongresi – ACC2025’i düzenleyecek olan Tayland Kimya Derneği’ne FACS flaması teslim edilmiştir.