IUPAC 52. GENEL KURUL TOPLANTISI VE 49. IUPAC DÜNYA KİMYA KONGRESİ HOLLANDA’NIN LAHEY KENTİNDE YAPILDI

Derneğimizin 1958 yılından bu yana ülkemizi temsilen üyesi olduğu, IUPAC’ın  (International Union of Pure and Applied Chemistry- Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) Genel Kurulu Toplantısı, 18-25 Ağustos 2023, IUPAC Dünya Kimya Kongresi de 20-25 Ağustos 2025 tarihlerinde, Hollanda’nın Lahey kentinde gerçekleştirildi.

Ülkemizin 3 delege oyuna sahip olduğu Genel Kurulda, Derneğimizi temsilen Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Önder Metin katıldı.

IUPAC Genel Kurul Toplantısında alınan ve Derneğimizi doğrudan etkileyen bazı önemli kararlar şunlar olmuştur:

28th ICCE (International Conference  on Chemistry Education) ve 17th ECRICE (European Conferenceon Research in Chemical Education) 13-17 Temmuz 2026 tarihinde Derneğimizin himayesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi K.K. Eğitim Fakültesi işbirliği ile Prof. Dr. Mustafa Sözbilir’in Başkanlığında Erzurum’da düzenlenmesi karara bağlandı.

– Doç. Dr. Önder Metin tarafından sunulan; ülkelerin kimyasal madde ihracat cirolarına bağlı olarak hesaplanan ve yüksek meblağlar tuttuğu için ödenmesinde sorunlar yaşanan üyelik aidatlarının başka bir formül üzerinden hesaplanması konusundaki önerisi değerlendirilmeye alınmış ve IUPAC’ın bu konuda çalışmalar yapacağı karara bağlanmıştır.

– 2025 yılında Genel Kurul ve Kongrenin Kuala Lumpur/Malezya’da, 2027 yılında Montreal/Kanada’da olması kararları daha önceden alınmıştı. Bu toplantıda da 2029 yılındaki toplantıların Çekya ve Slovakya işbirliği ile Prag kentinde yapılmasına oy çokluğu ile karar verildi.

–  2026-2028 yılları arasında Başkan olacak, Başkan Yardımcısı seçimlerini Avustralya’dan  Prof. Dr. Mary Garson kazandı.

– 2024-2026 yılları arasında, son düzenlediğimiz 19. Asya Kimya Kongresinde de davetli konuşmacılarımızdan olan Prof. Ehud Keinan’ın IUPAC Başkanlığını, yine davetli konuşmacılarımızdan olan Prof. Dr. Zoltan Mester’de IUPAC Genel Sektereliğini yürütecektir.