Avrupa Kimya Derneği Analitik Kimya Bölümü (EuChemS-DAC) Numune Hazırlama Çalışma Grubu ve İletişim Ağı Tanıtımı

EuChemS-DAC Numune Hazırlama Çalışma Grubu ve İletişim Ağı 2019 yılında Avrupa Kimya Derneği altında derneğin Analitik Kimya Bölümü’nün himayesinde kurulmuştur. Başlangıçta ‘Çalışma Kolu’ (Task Force) olarak kurulmuş ve dikkate değer aktiviteleri sonucunda Avrupa Kimya Derneği’nin (EuChemS) yıllık değerlendirmesinde oybirliği ile ‘Çalışma Grubu’na terfi ettirilmiştir. EuChemS-DAC altında yar alan çalışma grupları EuChemS-DAC için belli öneme sahip konulara adanmıştır. ‘Numune Hazırlama’ (Sample Preparation) bu alanda seçilen sekiz çalışma grubundan biridir. Girit Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Eleftheria Psillakis’in başkanlığını yaptığı bilimsel iletişim ağının şu anda Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya kıtalarından olmak üzere 30 ülkenin akademi, araştırma enstitüleri, endüstri ve özel laboratuvarlarından üyeleri bulunmaktadır.

Bu iletişim ağının amacı numune hazırlama alanını geliştirmek/tanıtmak, araştırma grupları arasındaki bilgi alışverişini kolaylaştırmak, işbirliklerine olanak sağlamak, araştırma ile inovasyon arasında bağ kurmak, genç araştırmacıları desteklemek ve bilimsel aktiviteler düzenlemektir. Grubun amaçlarını daha detaylı belirtmek gerekirse:

(i) iletişimi kolaylaştırmak, bilgi değişim ve iletişim ağı kurmak

(ii) temel bilim çalışmalarını ve disiplinler arası işbirliklerini desteklemek

(iii) bilimsel dergilerde yayımlanacak makaleler yanında çalıştaylar ve sunumlar aracılığı ile inovasyon ve girişimciliği özendirmek

(iv) genç araştırmacıların Çalışma Grubuna katılımını desteklemek/özendirmek (araştırma kariyerinin doktora dahil ilk dört yılında bulunan ve doktora derecesini aldıktan sonra 8 yıl geçmemiş olan genç/erken dönem araştırmacıların Çalışma Grubu ve çeşitli aksiyon ve etkinliklere aktif katılımlarını sağlamak).

Tüm bu amaçlara ulaşmak için çeşitli aktiviteler organize edilecektir. Bunlardan biri süregelen EuChemS konferanslarında ilgili oturumlar düzenlemek olacaktır. Aynı zamanda, teorik ve deneysel kavramlar üzerinde bilgi ve fikir alışverişi için elzem olduğu düşünülen yeni konferans serileri de başlatılmıştır. Böylece Avrupa’nın farklı ve geniş araştırma alanında maksimum görünürlük ve şeffaflık sağlanacaktır. Bu konferans serisi, Avrupa’da numune hazırlama alanında gelişen yeni fikirlerin paylaşımı için amiral gemisi olacaktır.

Bu bağlamda, 1. Avrupa Numune Hazırlama Konferansı’nın (European Sample Preparation e-Conference), 11-12 Mart 2021 tarihlerinde çevrimiçi yapılacağı duyurulmuştur. (https://www.sampleprep.tuc.gr/en/activities/european-sampleprep-conference). EuChemS-DAC Numune Hazırlama Çalışma Kolu, aynı zamanda, çeşitli teknikler üzerine pratik eğitimler vermek için numune hazırlama üzerine kurslar organize etmiş ve bugüne kadar 35 yayın ve 14 özel sayıyı, alanın en iyi bilinen dergilerinde yayımlanması için desteklemiştir.

Bu yıl, planlanan aktivitelere rehberlik etmek üzere yıllık tema belirlenmesine karar verilmiş ve 2021 yılı teması “Yeşil Numune Hazırlama” olarak belirlenmiş, bu alanın geliştirilmesine adanmıştır.

Yukarıda sıralanan tüm bu iddialı hedeflere ulaşmak için bazı Avrupalı uzmanlar İletişim Ağı Komitesine üye olarak davet edilmiş ve Avrupa dışından öne çıkan uzmanların da katılımı öngörülmüştür. Bu sayede Çalışma Grubunun Avrupa’daki çalışmalarının görünürlüğü ve yayılımının artması beklenmektedir.  İletişim ağı üyeleri bilgi transferi ve yayılımını sağlamak için diğer bilim alanları ile işbirliklerini teşvik etmektedirler. Ayrıca, ‘The Analytical Scientist’ gibi analitik dergilerde özel forumlar oluşturulmuştur. Bu forumların, analitik metotların teorik, deneysel, ve “yeşil” yanları ve uygulamaları üzerine makalelere ev sahipliği yapması hedeflenmektedir.

EuChemS-DAC Numune Hazırlama Çalışma Grubu ve İletişim Ağının önemli görevlerinden biri de akademi ile özel sektör arasındaki bağı güçlendirmek ve bilgi alışverişi için merkez olarak hizmet vermektir.

Çalışma grubunun ana üyeleri, Prof. Dr. Eleftheria Psillakis (Başkan), Prof. Dr. Manuel Miro (University of the Balearic Island, İspanya), Prof. Dr. Stig Pedersen-Bjergaard (University of Oslo, Norveç), Prof. Dr. Slavica Ražić (University of Belgrade, Sırbistan), Prof. Dr. Marcela Alves Segundo (University of Porto, Portekiz), Prof. Dr. Sibel A. Özkan (Ankara Üniversitesi, Türkiye). Prof. Dr. Charlotta Turner (Lund University, İşveç), Doç Dr. Barbara Bojko (Nicolaus Copernicus University in Torun, Polonya), Doç. Dr.  Ezel Boyacı (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye)’dır. Uluslararası üyeler ise Prof. Dr. Janusz Pawliszyn (University of Waterloo, Kanada) ve  Prof. Dr. Gangfeng Ouyang (Sun Yat-Sen University, Çin)’dır.

İletişim ağında üç çalışma grubu bulunmaktadır:

  1. ÇG1. Bilim ve temeller. Grup liderleri: Antonio Martín-Esteban (Department of Environment & Agronomy at INIA, Madrid, İspanya), Giorgia Purcaro (Gembloux Agro-Bio Tech, University of Liége, Belçika) ve Victoria Samanidou (Department of Chemistry, Aristotle University of Thessaloniki, Yunanistan).
  2. ÇG2. Otomasyon, İnovasyon ve Girişimcilik. Grup liderleri: Jonas Bergquist,Department of Chemistry at Uppsala University, İşveç), Carlo Bicchi (Pharmaceutical Biology, University of Torino, İtalya), Frank David (Research Institute for Chromatography (RIC) in Kortrijk, Belçika) ve Luigi Mondello (University of Messina, İtalya).
  3. ÇG3. Bilgi Alışverişi ve İletişim Ağı. Grup liderleri: Cecilia Cagliero Department of Drug, Science and Technology of the University of Turin, İtalya), Rafael Lucena (Department of Analytical Chemistry, Institute of Nanochemistry of the University of Córdoba, İspanya) ve Mariosimone Zoccali (University of Messina, İtalya).

İletişim direktörü: Francisco Pena-Pereira (University of Vigo, İspanya)

İletişim Ağı reklam direktörü: Ángela I. López-Lorente (University of Córdoba, İspanya)

EuChemS-DAC Numune Hazırlama Çalışma Grubu ve İletişim Ağı, Avrupa içi ve dışından numune hazırlama ile ilgilenen hem genç hem de deneyimli araştırmacıları ve profesyonelleri takıma katılmaya davet etmektedir. Üye olmak kolay ve ücretsizdir. Grubun tüm üyeleri çalışmalarını diğer üyelerle paylaşarak görünürlüklerini ve iletişim olanaklarını geliştirebilir, takım çalışmalarına katılarak pek çok endüstri alanında numune hazırlama konusundaki farkındalığı artırabilir ve alandaki son gelişmelerden haberdar olabilirler.

Prof. Dr. Sibel A. ÖZKAN: Ankara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Analitik Kimya Anabilim Dalı, 06560, Tandoğan-Ankara, ozkan@pharmacy.ankara.edu.tr; 03122033175.

Doç. Dr. Ezel BOYACI:  Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kimya Bölümü, 06800, Çankaya -Ankara, ezel@metu.edu.tr; 03122103208.

Daha fazla bilgi için: https://www.sampleprep.tuc.gr/en/home