ACI KAYBIMIZ

Derneğimizin kıdemli üyelerinden ve Haysiyet Kurulu Eski Başkanlarımızdan, Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 1996-2004 Dönemi Başkanı, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Derneğimizin mevcut Bilim Tarihi konularındaki iki adet kitabın yazarı sayın Prof. Dr. A. Seza BAŞTUĞ hocamızı, 22 Mart 2021 tarihinde kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz.

Bilime ve bilim tarihine verdiği büyük katkılarının yanında güler yüzlülüğü ve mütavazi kişiliğiyle herkesin kalbini kazanmış olan Prof. Baştuğ, 1950 yılında Afyonkarahisar’da dünyaya gelmiştir. Ankara Fen Lisesinin ilk mezunlarındandır. İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesini, Kimya Yüksek Mühendisi olarak bitirdi ve aynı kurumun Fizikokimya Kürsüsünde çalışmaya başlayarak burada Doktorasını tamamladı.  Aynı dönemde anılan fakültenin kapatılarak yeni kurulan Mühendislik Fakültesine katılmasıyla çalışmalarını bu kurumun Kimya Bölümünde Araştırma Görevlisi Dr. ve Yard. Doç. Dr. olarak sürdürdü. Doçent ve Profesörlük ünvanını, iki dönem de (2002-2008) Dekan Yardımcılığı görevlerinde de bulunduğu; Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde aldı. Eczacılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı ile Genel Kimya Bilim Dalı başkanlıklarını da yürütmüştür.  M.Ü. Eczacılık Fakültesinden, 10 Mart 2017 tarihinde yaş haddinden emekli olan merhum Prof. Dr. Seza Baştuğ, evli ve 1 kız babasıydı.

Yakınlarına, ailesine, meslektaşlarına, öğrencilerine ve camiamıza başsağlığı ve sabırlar, Seza Hocamıza da Allah’tan rahmet dileriz.