6. ULUSAL KİMYA EĞİTİMİ KONGRESİ ANKARA’DA, HACETTEPE ÜNİVERSİTE’SİNDE YAPILDI

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi,  Milli Eğitim Bakanlığı  Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme  Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kimya Derneği işbirliği ile 6. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi  2-4 Mayıs 2019 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde yapıldı. 3 gün süren  kongrede  Almanya Pädagogische Hochschule Karlsruhe’den Prof. Dr. Matthias Ducci, Dr. Wolfgang Schmitz ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Esen Uzuntiryaki Kondakçı çağrılı konuşmacı olarak katıldılar.

Ülkemizin  farklı üniversitelerinden  gelen ve birbirinden değerli akademisyenler, resmi ve özel okul öğretmenleri kongreye çok önemli bilimsel katkı sağladılar. Kongrede 2 Panel, 1 Konferans, 4 Workshop, 100 Sözlü  Bildiri, 11 poster sunum gerçekleştirildi. Bu kapsamda kongreye toplam 178  bilim insanı  katıldı. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi’nin temel amacı, farklı üniversitelerde çalışan akademisyenlerin bir araya gelerek alan eğitiminde yapılan bilimsel çalışmaları geniş bir çerçevede paylaşma ortamı yaratarak yeniliklere ufuk açabilmektir. Kongrenin önemli bir diğer amacı da, fen ve kimya öğretmenlerinin akademisyenlerle birlikte aynı bilimsel ortamda olup alanda yapılan yeni çalışmalar ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmalarıdır.

Bu başarılı organizasyon için başta Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve H.Ü. Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Ayhan Yılmaz başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki kongrenin 2021 yılında Nevşehir Üniversitesinde yapılması kararlaştırılmıştır.