33. ULUSAL KİMYA KONGRESİ 7-9 EKİM 2021 TARİHLERİNDE ON-LİNE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

07-09 Ekim 2021 tarihlerinde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kimya Bölümü ve Derneğimizin işbirliği ile düzenlenen Ulusal Kimya Kongrelerinin 33’üncüsü maalesef bu yıl da devam eden Koronavirus salgını nedeniyle geçen yıl olduğu yine on-line olarak gerçekleştirildi. Kongre Başkanı sayın Doç. Dr. İbrahim İsmet Öztürk’ün kongrele ilgili sunduğu rapor aşağıdadır:

 

7-9 Ekim 2021 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü, ve Türkiye Kimya Derneği tarafından kimyanın her alanından birbirinden değerli bilim insanlarının bilimsel çalışmalarını aktardıkları “Kimyanın Gücü” ana teması ile düzenlenen 33. Ulusal Kimya Kongresi yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirilerek Kimya’nın önemini bir kez daha ortaya koymuştur.  Kongremiz tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan salgın nedeniyle katılımcılarımızın sağlığını korumak ve kongremizin devamlılığını sağlamak adına çevrim içi olarak düzenlenmiştir.

Kongremizde Prof. Dr. Mustafa SOYLAK (Kayseri Erciyes Üniversitesi), Prof. Dr. Anastasios J. TASIOPOULOS (University of Cyprus), Prof. Dr. Sotiris K. HADJIKAKOU (University of Ioannina), Prof. Dr. Thanos SALIFOGLOU (Aristotle University of Thessaloniki), Prof. Dr. Filiz KURALAY (Hacettepe Üniversitesi), Doç. Dr. Mustafa GÜZEL (Medipol Üniversitesi) ve Prof. Dr. Bahattin YALÇIN (Marmara Üniversitesi) davetli konuşmacı olarak bilimsel çalışmalarını bizlerle paylaşmışlardır.

Kongremizde “Analitik Kimya“, “Anorganik Kimya“, “Biyokimya“, “Fizikokimya“, “Organik Kimya“, “Endüstriyel Kimya“, “Fotokimya ve Spektroskopi“, “Organometalik Kimya“, “Çevre Kimyası“, “Polimer Kimyası“, “Malzeme Kimyası“, “Adli Kimya“, “Hesaplamalı Kimya“, “Elektrokimya“, “İlaç Kimyası“, “Nükleer Kimya“, “Kozmetik Kimyası“, “Tekstil Kimyası“gibi birçok konuda 145’ü Sözlü, 124’si Poster olmak üzere toplam 269 adet bilimsel bildiri sunulmuştur.

Kongremizin düzenlenmesinde emeği geçen Düzenleme Kurulu ve Bilim Kurulu Üyelerimize, kongremize maddi manevi desteklerini esirgemeyen Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’ne Türkiye Kimya Derneği’ne, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği’ne, Elsevier Reaxys Grubu’na, Denge Kimya’ya ve nitelikli hizmetleri nedeniyle Brosgroup Şirketi’ne şükranlarımızı sunarız.

Doç. Dr. İbrahim İsmet ÖZTÜRK

33. Ulusal Kimya Kongresi Başkanı