32. ULUSAL KİMYA KONGRESİ (KİMYA 2020) İLK KEZ ONLİNE OLARAK YAPILDI

Türkiye Kimya Derneği; 1919 yılında kurulmuş, kamu yararına çalışan dernekler statüsünde olan, ülkemizin en eski temel bilim derneğidir. Bir asırdan fazla bir süredir faaliyetlerine devam eden derneğimizin en önemli amaçlarından birisi de ülkemizde kimya biliminin ve sanayisinin gelişmesine katkı vermek için çalışmaktır. Aynı zamanda akademik çalışmalara ve öğrencilerinin eğitimlerine destek vermektir. Ayrıca Kimya alanındaki  teknolojik gelişmeleri yenilikleri anlatmak, öğretmek ve yaymaktır. Bu amaç doğrultusunda üniversite – sanayi işbirliklerini oluşturabilecek platformlar yaratmak için çalışılmaktadır. Bu platformların en etkililerinden birisi de Kongrelerdir.

Bunlardan en önemlisi ise Ulusal Kimya Kongreleridir. Ulusal Kimya Kongreleri (UKK) ; 1984 yılından bu yana hemen hemen her yıl düzenlenen ve her yıl da başka bir şehrimizin üniversitesinde meslektaşlarımızın bir araya gelmelerine vesile olan etkinlikler olagelmiştir. 32. Ulusal Kimya Kongresini, 2020 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Kimya Bölümü ile birlikte, Eskişehir’de düzenlenmesi kararı alınmıştı. Ancak ülkemizde ve dünyada yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle Eskişehir OGÜ  ile ileri bir tarihte 33. Ulusal Kimya Kongresinin yapılmasına ve 32. Ulusal Kimya Kongrenin ise ülkemizde ilk kez Online ve Uluslararası Katılımlı olarak, 17-19 Eylül 2020 tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı. Online Kongre düzenlenmesinin Derneğimizce,  katılımın ise camiamızca çok alışık olmadığı bir durum olduğu malumdur. Açıkça belirtmek gerekir ki başta bu konuda endişelerimiz de yok değildi.  Ancak, 32. UKK Online beklediğimizin üstünde bir ilgi ve katılımla gerçekleşmiştir.

Kongrede; Prof. Dr. Sezgin Bakırdere, Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Prof. Dr. İmren Hatay Patır, Prof. Dr. Jiȓi Barek, Prof. Dr. Reuben JIH-RU HWU, Prof. Dr. D. Brynn HIBBERT, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Başkanı sayın Adil Pelister ve İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü sayın Ümit Ünal Davetli konuşmacı olarak birer sunum yapmışlardır.

Kongrede, “Kataliz ve Katalizörler”, “Çevre Kimyası”, “Kimyasal Analiz”, “Kimyasal Sentez”, “Malzeme Kimyası ve Nanoteknoloji”, “Yüzey Kimyası”, “Hesaplamalı Kimya” “Enerji ve Yakıt Teknolojisi”, “Yaşam Kimyası”, “Endüstriyel Kimya” ve “Kimya Eğitimi” başlıklarında olmak üzere, 141’i Sözlü, 117’si Poster, toplam 258 adet Bilimsel Bildiri sunulmuştur. Kongreye dinleyicilerle birlikte toplam katılım 400’e yakın olmuştur.

Ulusal Kimya Kongrelerinin genel yapısı itibarıyla genç meslektaşlarımızın ilk tecrübe ettiği kongrelerdir. Bu kongremizde de katılımcı profili olarak genelde genç bilimci ve sektör çalışanlarının katıldığı görülmüştür. Kongre geri dönüşlerinde bu gençlerimiz yapılan sunumlardan oldukça etkilendiklerini ve son derece faydalandıklarını belirtmişlerdir.

Özellikle sağlık konularının önem kazandığı günümüzde Yaşam Kimyası başlığındaki sunumlar ve Davetli Konuşmacımız sayın Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın sunumu büyük bir ilgiyle dinlenmiştir.Davetli konuşmacımız sayın Ümit Ünal, Sanayi alanındaki, gelişmeleri, çalışmaları ve  teşvikleri dile getirmiştir. İKMİB Başkanı sayın Adil Pelister de Kimya İhracatının ve Sanayisinin Pandemi öncesi ve sonrası durumunu özetleyen sunumu girişimci meslektaşlarımız aydınlatmıştır.

Diğer davetli konuşmacılar da bilimsel alanlardaki etkileyici çalışmalarını katılımcılarla paylaşmışlardır.

Kongrenin son günü (17.09.2020) ise çok özel bir oturum gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz, ODTÜ Kimya Bölümü, Analitik Kimya Anabilim Dalı duayen hocalarından ve Derneğimizin uzun yıllardan bu yana Başkanlığını yürüten Prof. Dr. O. Yavuz Ataman hocamızın Anma Töreni yapılmıştır. Prof. Dr. Şeref Güçer’in oturum başkanlığını yürüttüğü toplantıda, Prof. Dr. Reşat Apak, Prof. Dr. Ahmet E. Eroğlu, Prof. Dr. Şefik Süzer, Prof. Dr Sezgin Bakırdere birer konuşma yapmışlardır. Merhum Hocamızın değerli eşi Gülay Hanım ve kızı da kısa bir teşekkür konuşmasıyla katıldığı toplantıda, bir çok meslektaşımız hocamızın akademik ve kişisel yönlerlerini anlatarak ve yaşadıkları anıları paylaşarak oldukça duygusal konuşmalar yapmışlardır. Bu vesileyle Yavuz Hocamızı bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Her ne kadar Online kongremiz başarıyla gerçekleşmiş olsa da yüz yüze kongreler her zaman tercihimizdir. Umarız COVİD-19 Pandemisi ve sağlık şartları bir an önce normale döner ve 33. Ulusal Kimya Kongresi için 2021 yılında, Eskişehir’de buluşabiliriz.

Prof. Dr. Bahattin Yalçın

Türkiye Kimya Derneği ve 32. Ulusal Kimya Kongresi (Online) Başkanı