31. Ulusal Kimya Kongresi Gerçekleştirildi

Türkiye Kimya Derneği’nin kuruluşunun 100. Yılına denk gelmesi nedeniyle özel bir anlam taşıyan ulusal kimya kongrelerinin otuz birincisi 10-13 Eylül 2019 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiş ve kongre 550’ye yakın bilim insanın katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kongrede; 11’i çağrılı, 166’sı sözlü, 263’ü poster olmak üzere toplam 440 çalışma sunulmuş ve sonuçları bilim dünyası ile paylaşılmıştır.

Kongrenin kapanış oturumunda yapılan genel değerlendirmeler sonucunda, aşağıdaki görüş ve öneriler öne çıkmıştır:

  • Çağrılı konuşmacıların; ülkemizin akademik anlamda tanınmasına katkıda bulunan yüksek etki değerli dergilerde fazla sayıda yayın yapma, en fazla atıf alma vb kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmesi,
  • Sözlü sunumlarda daha az teorik bilgiye yer verilerek, deneysel/ hesapsal çalışmalar ve sonuçlarına daha fazla yer verilmesi,
  • Özellikle yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarına ait sunumlarda etik kurallara uyularak yazar kısmına öğrenci ve tez danışmanını (varsa eş danışmanını da) içerecek şekilde yazılması,
  • Ülkemizdeki tüm Üniversite ve araştırma kurumlarının kimyasal madde envanterlerinin ortak bir linkte birleştirilerek kimyasal madde savurganlığının ve gereksiz alımının önüne geçilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve araştırmacılar arasındaki dayanışma ve yardımlaşmayı da artıracak “Askıda Kimyasal Madde” uygulamasına geçilmesi.
  • Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türkiye Kimya Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 31. Ulusal Kimya Kongresi; katılımcılar tarafından genel olarak bilimsel seviyesi yüksek, bilimsel içeriği iyi, oldukça sıcak bir şekilde karşılanılan ve ağırlanılan bir kongre olarak değerlendirilmiştir.

Kimyanın Yıldız’lı 100. Yılı” sloganı ile çıktığımız 31. Ulusal Kimya Kongresi yolculuğumuzda; kongreye verdikleri destek için öncelikle Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bahri ŞAHİN’e, Türkiye Kimya Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Bahattin YALÇIN’a, Çağrılı konuşmacılarımıza, Bilim Kurulu üyelerimize, yoğun geçen kongre hazırlık sürecinde destek veren tüm Organizasyon Komitesi üyelerine, kongre organizasyonumuzu gerçekleştiren Bros Turizm’e ve bizimle birlikte olduğu için tüm katılımcılara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sponsorlarımız; İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği, Polex Chem, ISKO, Terra Lab, STM-Info, Interlab, Cosmo Kimya, Ekin Kimya, Rasel Kimyevi Maddeler Laboratuvar Malzemeleri Sanayi, LabMedya ve Chemlife’a maddi ve manevi katkıları için içten teşekkür ediyorum.

32. Ulusal Kimya Kongresi’nde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde buluşmak dileğiyle…

 

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Ayfer SARAÇ ÖZKAN

Kongre Başkanı