TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİ’NİN 100. KURULUŞ, PERİYODİK TABLONUN KEŞFİNİN 150. YILDÖNÜMLERİ TOPLANTISI, 25 NİSAN 2019

Periyodik Tablonun keşfinin 150. yıldönümü nedeniyle, IUPAC’ın tavsiyesi ve UNESCO’nun kararı ile, 2019 yılı; Uluslararası Periyodik Tablo Yılı (2019IYPT) olarak ilan edilmiştir. Ayrıca bilindiği gibi Derneğimizin de kuruluşunun 100. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bu iki önemli olay nedeniyle, Derneğimiz, 25 Nisan 2019 perşembe günü, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği ile Okyanus Koleji Fatih Kampüsü Konferans Salonunda bir toplantı tertiplemiştir.

Toplantıda Okul Müdürü, Dernek Başkanımız, İlçe Milli Eğim Müdürlüğü yetkilileri ve 2019IYPT Temsilcisi Prof. Mehmet Mahramanlıoğlu’nun açılış konuşmalarının ardından, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Kimya Bölümünden sayın Prof. Dr. Reşat Apak; “Mendeleyev’den Bugüne Periyodik Tablonun Oluşturulmasında Bazı Kilometre Taşları” konulu, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinden ve Yönetim Kurulu Üyelerimizden sayın Prof. Dr. Filiz Kabapınar; “Periyodik Tabloyu Öğrenme ve Öğretmenin Etkileşimli Yolları” konulu ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kimya Bölümünden sayın Doç. Dr. İbrahim ÖztürkKimyanın Alfabesi “Elementlerin Periyodik Tablosu” konulu konuşmaları yapmışlardır.

Toplantıya İstanbul’un çeşitli yerlerinden 30 ayrı liseden öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra meslektaşlarımız ve üyelerimiz de ilgi göstererek toplamda 200’e yakın kişi katılmışlardır. Katılan herkese Derneğimizin son olarak yaptırmış olduğu Periyodik Tablo olarak hediye edilmiştir.