34. ULUSAL KİMYA KONGRESİ 01-06 EYLÜL 2022 TARİHLERİNDE YALOVA’DA DÜZENLENDİ

34. Ulusal Kimya Kongresi, Türkiye Kimya Derneği ve Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Başkanlığı işbirliği ile 1-6 Eylül 2022 tarihleri arasında Yalova’da gerçekleştirilmiştir.

Kongrenin ilk gününde lisansüstü öğrenciler için temel kimya konularının tartışıldığı “çalıştay” düzenlenmiştir. Bu çalıştayda Prof. Dr. Reşat Apak, Prof. Dr. Sibel A. Özkan ve Prof. Dr. Selen Bilge Koçak değerli sunumlarını yapmışlardır. Bu çalıştayda amaçlanan, uluslararası platformlarda ülkemizin temsilcisi olmuş değerli öğretim üyelerinin bilgi ve birikimlerinin geleceğin kimyacılarına aktarılması olmuştur.

Davetli konuşmacılar; Prof. Dr. Jean Michael Kauffman, Prof. Dr. Reşat Apak, Prof. Dr. Azra Jaganjac, Halil Kavaklı, Prof. Dr. İmren Hatay Patır, Prof. Dr. İsmail Boz, Prof. Dr. Sermet Koyuncu Prof. Dr. Bezhan Chankvetadze, Prof. Dr. Mesut Efendiyev ve  Prof. Dr. Elefteria Psillakis’in birbirinden değerli sunumları kongreye büyük bir renk ve kalite kazandırmıştır.

Kongre boyunca, Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Organik Kimya, Fizikokimya Polimer Kimyası, Biyokimya, Kataliz, Çevre Kimyası, İlaç Kimyası, Malzeme Kimyası, Elektrokimya, Endüstriyel Kimya, Tekstil Kimyası, Fotokimya ve Spektroskopi, Hesaplamalı Kimya ve Yeşil Kimya ana başlıkları altında, 137 sözlü, 280 poster bildiri bilim insanları tarafından sunulmuştur. Toplamda ülkemizin seçkin 27 ayrı üniversitesinden 546 katılımcının yer aldığı kongrede sponsorlar dışında 18 firma da ArGe & ÜrGe çalışmalarını sunmak üzere kongrede yer almışlardır.

Kongrenin Sosyal Programları kapsamında 01 Eylül 2022 saat: 19:00’da Açılış Kokteyli ve 02 Eylül 2022 saat 19:30’da Yalova Sporium tesislerinde Gala Yemeği organizasyonları gerçekleşmiş, meslektaşlarımız eğlenceli zaman geçirmişlerdir. Yine son günde (06 Eylül 2022), Termal, Atatürk Köşkü, Sabuncu Baba Tesisleri, Yürüyen Köşk ve Hersek Lagünü Kuş Cenneti gezilerinin yer aldığı sosyal programla kongre sona ermiştir.